Produkcja owoców to nie tylko praca rolników, ale także doskonałe źródło zarabiania bogatej waluty obcej dla kraju. Owoce są również znane jako jedno z najbogatszych źródeł minerałów i witamin, które są niezbędne dla zdrowia i wzrostu człowieka.

Jabłko, słodki i ważny owoc o umiarkowanym klimacie, jest bardzo popularny na całym świecie. Było to pierwsze około 600 rpne. BC Lub uprawiane wcześniej w Grecji. Z czasem różne rodzaje dzikiej zwierzyny stały się znane. Odmiany te najprawdopodobniej zostały rozszerzone na Europę przez zwierzęta, zanim zostały faktycznie wyhodowane.

Ważne jest, aby napisać, że „jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka”, co pomaga utrzymać starość z daleka. Jest to bardzo pożywny owoc z niezbędnymi składnikami odżywczymi, takimi jak cukier, tłuszcz, białko, węglowodany i witaminy A, B i C w naturalnie zrównoważonym stosunku. W Europie i Ameryce rozważa się jabłko „butelka witamin”. Po cytrusach i bananach zajmuje trzecie miejsce i jest dostępny prawie przez cały rok.

Pakistan jest błogosławiony różnorodnością warunków gruntowych, glebowych i klimatycznych sprzyjających uprawie różnych rodzajów owoców, roślin i warzyw. Piękne i żyzne regiony dolin wzgórz w północno-zachodniej części Pendżabu, K.P.K. a prowincje Beludżystanu sprzyjają uprawie prawie wszystkich umiarkowanych owoców.

Obfita produkcja owoców może utorować drogę dla instalacji przemysłu przetwórczego, a ostatecznie doprowadzić do wzrostu stopy zatrudnienia i promocji eksportu owoców i powiązanych produktów.

Na obszarach K.P.K. i Beludżystan od wieków uprawia jabłka na skalę handlową. Ze względu na dochodowy dochód uprawę jabłek przejęli także rolnicy z obszarów Dir, Swat, Mansehra, Chitral, Parachinar, Hunza i agencje w południowym i północnym Waziristanie.

Tylko dystrykt Swat Pakistanu obejmuje około 4000 mil kwadratowych w obrębie dywizji Malakand. Obszar składa się z dolin rzecznych otoczonych pięknymi górami i bujnymi dolinami. Jest głównym źródłem zaopatrzenia dla głównego poziomu SWAT. Dzielnica Swat jest jedną z najbardziej centralnych dzielnic całego obszaru uprawy jabłek K.P.K. Pozostali to Dir, Mansehra, Abbottabad, Hunza i Chitral.

Według badań ekonomicznych Pakistan produkuje około 700 000 ton jabłek rocznie (szacunkowe liczby). A odsetek prowincji Beludżystanu wynosi około 60%. K.P.K. stanowi 25% całkowitej produkcji owoców jabłoni. Pozostałe 15% jest produkowanych w Sindh i Pendżabie. Według statystyk ankiety przeprowadzonej przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa produkcja jabłek w Pakistanie jest wyższa niż w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i / lub Izraelu.