Większość Indian bardzo wcześnie ma bliskie kontakty kulinarne z nasionami kozieradki lub Metis. Nasiona te są wyjątkowo gorzkie i mają wspaniały aromat, gdy są prażone lub smażone w oleju.

Jak zaczęliśmy używać tych nasion, jakkolwiek są gorzkie?

Kozieradka w historii

Podobno Rzymianie przyprawili wino kozieradką w I wieku naszej ery. Zastosowanie kozieradki / methi w Indiach jest prawdopodobnie starsze niż sama historia; Liście i nasiona tego zioła są dobrze zakotwiczone w kuchni indyjskiej ze wszystkich części kraju.

Na przykład w Bengalu Zachodnim nasiona metis są używane jako „Paanch Phoron”, jedna z pięciu przypraw używanych do temperowania potraw. Zapach tych małych prostopadłościanów w kolorze musztardy sprawia, że ​​są popularnym wyborem do temperowania przypraw i sosów. Nasiona Methis stosuje się również w całości lub w proszku sambar w południowych Indiach oraz w piklach we wszystkich częściach Indii.

Nowoczesne ziarno cudu

Nasiona kozieradki zawsze znajdowano w kuchniach indyjskich i szafkach tradycyjnej medycyny. Ostatnio jednak stale napływają informacje o korzyściach zdrowotnych nasion kozieradki, ponieważ wiele osób „przejęło” te nasiona i osiągnęło korzyści zdrowotne.

Najpopularniejszym sposobem spożywania nasion kozieradki jest gotowanie ich w wodzie. To zmiękcza nasiona i uwalnia ich składniki odżywcze. Zmniejsza także ich skrajną gorycz, ułatwiając przeżuwanie i przełykanie. Oczywiście trzeba się przyzwyczaić, ale korzyści znacznie przewyższają początkową niechęć.

Kozieradka w wodzie

Zaleca się moczenie kozieradki w wodzie, ponieważ zawiera rozpuszczalne w wodzie minerały i błonnik.

Istnieją dwa sposoby przygotowania wody methi / kozieradki:

Namocz 2 łyżki nasion kozieradki w 2 szklankach (około 400 ml) wody przez noc.

Umieść 2 łyżki nasion kozieradki w butelce przed pójściem spać. Wlej 2 szklanki wrzącej wody do kolby. Przykręć pokrywę. Niech nasiona moczyć całą noc. Najpierw wypij wodę rano. Żuć nasiona i połykać.

Druga metoda jest wygodna i zdrowsza. Oczywiście nasiona są gorzkie, ale przyzwyczaisz się do nich. W końcu kawa i herbata są gorzkie; ale pijemy to z oddaniem!

Korzyści zdrowotne wynikające z picia wody z kozieradki:

Bardzo korzystne dla osób z cukrzycą: Kozieradka sprzyja wolniejszej absorpcji cukru, a także stymuluje insulinę. Diabetycy i osoby z pogranicza cukrzycy korzystają z picia ciepłej wody z kozieradki. Nasiona kozieradki można również sproszkować i dodać do potraw takich jak Idlis i Dosas.

Pomaga w trawieniu: nasiona kozieradki mają śluz i stają się śliskie po namoczeniu. Płaszcz i uspokajają żołądek i jelita. Ta właściwość sprawia, że ​​nasiona kozieradki są dobrym wyborem, aby pomóc pacjentom z refluksem kwasowym.

Rozpuszczalne w wodzie włókno kozieradki pomaga w zaparciach.

Ze względu na ich właściwości przeciwzapalne nasiona kozieradki i woda zostały z powodzeniem włączone do diety w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Korzyść dla zdrowia nerek: woda Kozieradka wypłukuje toksyny z organizmu, zwłaszcza gdy jest pijany w cieple. Dlatego polecany jest jako eliksir pobudkowy. Pomaga nerkom funkcjonować, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych.

Dobry dla czystej skóry: piękna skóra nigdy nie jest po prostu głęboka! Ponieważ woda kozieradka wspomaga trawienie i płukanie toksyn, jest idealna dla błyszczącej, zdrowej i nieskazitelnej skóry. To sekret urody niewielu doświadczonych. Wypróbuj i dołącz do klubu.

Schudnij dzięki tej „magicznej wodzie”: eksperci zalecają dwie szklanki ciepłej wody z kozieradki, aby uniknąć zatrzymywania wody w organizmie. Więc nie wzdęcia! Kozieradka tłumi także apetyt. Rzeczywiście dietetycy zalecają picie tej mikstury co najmniej dwa razy dziennie.

Przeciwzapalne: Ze względu na przeciwzapalne właściwości kozieradki wywar ten jest korzystny dla pacjentów z zapaleniem stawów, przewlekłym kaszlem, zapaleniem oskrzeli, owrzodzeniem jamy ustnej, czyrakami itp.

Przyspiesza bicie serca: dlatego oprócz wody pitnej zaleca się żucie i połykanie nasion kozieradki. Kozieradka zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych poprzez kontrolowanie poziomu cholesterolu LDL.

Nasiona kozieradki są dobrym przyjacielem kobiety: Kozieradka zawiera diosgeninę, która zmniejsza skurcze menstruacyjne i zwiększa przepływ mleka u matek karmiących.

Jak dziwne są sposoby Matki Natury: tyle dobroci w tych maleńkich nasionach? Bez wątpliwości. Tak, wielu wypróbowało tę magiczną formułę z kozieradki i wody, a teraz stale nawracają się.

Kup nasiona kozieradki od zaufanej marki poświęconej najzdrowszym metodom rolnictwa ekologicznego. Dbaj o kondycję dzięki kozieradce!