Skip to main content

Fototapety to doskonały sposób na to, by szybko i przy minimalnym nakładzie pracy odmienić wygląd naszego mieszkania. Wystrój mieszkania to oczywiście pierwsza kwestia, na którą zwracamy zazwyczaj uwagę. Wpływają na niego nawet te najdrobniejsze elementy. Jeśli przeraża nas biel naszych ścian i chcemy coś zmienić, to fototapeta może okazać się doskonałym rozwiązanie. Materiały, które są wykorzystywane do produkcji fototapet powinny odznaczać się najwyższą jakością, a co za tym idzie także wytrzymałością. Tapety tworzone są zazwyczaj na wymiar, dlatego nie musimy ich docinać, wystarczy przykleić. Możemy wybrać zarówno tapetę, która jest już gotowa, jak również przesłać własny wzór, wedle którego dokonana zostanie tapeta. Dostępne wzory fototapet są naprawdę różne, od tych przedstawiających miasta, po zdjęcia aktorek czy pięknych widoków. Co ciekawe niekiedy istnieje możliwość przerobienia naszych zdjęć na fototapetę. Dlatego jeżeli posiadamy szczególnie interesujące zdjęcie możemy zapytać o możliwość przekonwertowania go.
Różne są rodzaje papieru, z którego może zostać wykonana tapeta. Do najpopularniejszych należą tapety foliowe, lateksowe oraz winylowe. To, jaki rodzaj papieru wybierzemy uzależniony jest w znacznym stopniu od podłoża, na które je nakleimy. Różnią się one także pomiędzy sobą wytrzymałością oraz ceną. Fototapety są zazwyczaj drukowane farbami ekologicznymi, które w różny sposób prezentują się na różnego rodzaju podłożach. Od tego na jakim podłożu oraz jakim rodzajem farby zostały one wykonane, w znacznej mierze zależy cena fototapety.
Dobrym rozwiązaniem może okazać się fototapeta foliowa, która stanowi rodzaj samoprzylepnej fototapety, przypomina ona wyglądem ścienną naklejkę. Stanowi ona najtańszy i zarazem najpopularniejszy rodzaj fototapet. Jakość takiej fototapety w znacznej mierze uzależniona jest od rodzaju folii, na której została ona wydrukowana, jak również użytej farby drukarskiej. Fototapetę foliową przykleić możemy na gładką powierzchnię, dobrze spisze się także na drzwiach, szybach i w końcu ścianach. Tego rodzaju fototapetę łatwo usunąć.
Innym razem fototapety jest fototapeta laminowana, która jest fototapetą dość wytrzymała. Produkowana jest na podłożu lateksowym, dzięki czemu jest wytrzymała i dobrze zniesie szorowanie oraz czyszczenie środkami chemicznymi. Można ją stosować w każdym pomieszczeniu, nawet tam gdzie narażona jest na zamoczenie. Stanowi ona optymalny wybór, jeśli chodzi o dekorację ścian w sypialni lub salonie. Fototapeta winylowa to ostatni z rodzajów fototapety. Zazwyczaj jej podstawę stanowi flizelina z dodatkiem winylu. Jest ona najbardziej trwała, ale i trudna w montażu. Zaletą tego rodzaju fototapety jest łatwość w utrzymaniu. Nie szkodzi jej zamoczenie. Nie pozwala jednak ścianie swobodnie oddychać ze względu na swoją trwałość.
Rodzaj wybranej przez nas fototapety uzależniony jest od miejsca, w którym chcemy ją zamontować. Jeśli fototapeta będzie narażona na zabrudzenia czy zamoczenie, to warto zainwestować w fototapetę droższą, np. winylową. Ten rodzaj fototapety sprawdzi się również w przypadku niedoskonałości ściany. Zakryje je ona wszystkie. Jest również odporna na wodę i zadrapania. W razie zabrudzenia spokojnie możemy przetrzeć ją mokrą ściereczką. Gwarantuje również wysoką jakość zadruku. Świetnie sprawdzi się zarówno w zaciszu domowym, jak również jako element dekoracyjny hotelu, restauracji czy Sali konferencyjnej.
Jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w tapetowaniu, to warto zakupić fototapetę samoprzylepną, która nie wymaga zbyt wielu zabiegów. Przeznaczona jest ona zwyczajowo do dekorowania ścian gładkich, które nie są narażone na specjalne niedogodności ze strony płynów czy uszkodzeń. Śmiało możemy nią również okleić szafy, stoły, drzwi lustra, jak również inne gładkie powierzchnie.
W czasie przyklejania fototapet może nam się przydać kilka przedmiotów, które ułatwią nakładanie fototapety. Do wygładzania powierzchni tapety najlepiej użyć gumowego wałka oraz rolek dociskowych, które pomogą docisnąć brzegi tapet. W przypadku aplikacji na powierzchnie przydać może się szczotka do tapetowania. Warto także czytać ulotki, które dołączone są do danych fototapet, zawierają one mnóstwo informacji, które powinny pomóc nam podczas aplikowania fototapety. Jeśli powierzchnia na której mamy zamiar przykleić tapetę jest gładka, a obszar ten nie jest szczególnie narażony na zabrudzenie, to śmiało możemy sięgnąć po tapetę papierową, jest ona najtańszym rodzajem tapety, ale przy tym także najmniej trwałym. Wyższy standard przynosi tapeta lateksowa, która jest grubsza. Dzięki temu możemy nakleić ją na podłoże, które nie jest idealne. Wydruk na tapecie lateksowej jest zazwyczaj niezmywalny ale i nie wodoodporny, dlatego nie należy tapety przesadnie trzeć i szorować. Jeśli zależy nam na większej odporności i wytrzymałości to warto zakupić tapetę z laminatem. Czyni on tapetę odporniejszym na mechaniczne uszkodzenia.
Najmocniejsza jest oczywiście fototapeta winylowa na podkładzie flizowym. Taka tapeta jest dość wytrzymała, bowiem spoczywa na delikatnej fakturze, a przy tym jest wytrzymała. Kleimy ją na styk, poprzez smarowanie ściany klejem i przyłożenie do niej tapety. Montaż odbywa się szybko głównie ze względu na flizelinową podstawę. Tego rodzaju fototapety posiadają wszelkiego rodzaju niezbędne atesty, które potwierdzają, że możemy spokojnie korzystać z nich w domu. Jeśli nie chcemy zabawiać się z klejem, to możemy postawić na fototapetę samoprzylepną, która zazwyczaj stanowi folię z PCV, idealnie dopasowuje się ona do powierzchni, na której jest naklejana, dlatego tak ważne jest, aby ściana, na której ją nakleimy była równa. Przeznaczona jest ona wyłącznie do montażu we wnętrzach. Warto po zakończeniu klejenia dodatkowo zabezpieczyć krawędzi cienką warstwą silikonu, która zapewni dodatkową ochronę. Jak widać wybór tapet jest naprawdę duży, to jaką wybierzemy zależy w znacznej mierze od podłoża, jakim dysponujemy, jak również zasobności naszego portfela.

Tapety dla dzieci
Tapety to świetny pomysł zarówno wtedy, kiedy chcesz odświeżyć wygląd pokoju, jak również gdy chcesz nadać mu niepowtarzalny wygląd. W przypadku pokoju dziecka, może to być szczególnie dobry pomysł. Tapety przeznaczone dla dzieci przedstawiają najczęściej bohaterów z kreskówek lub też bajkowe kompozycje. Dostępne są również wzory ze zwierzętami czy pojazdami. Bogaty wybór sprawi, że znajdziemy coś zarówno dla dzieci w starszych jak i młodszym wieku oraz bez względu na płeć. Ważne aby wybrany wzór podobał się naszemu dziecku i wzbudzał pozytywne emocje. W końcu to dzieci mają czuć się w swoim pokoju komfortowo i bezpiecznie. Jako dodatek można także zakupić naklejki na ścianę, które jeszcze bardziej urozmaicą pokój dziecka. Możesz wybrać spośród dostępnych wzorów lub zaprojektować swój własny. Odpowiednio dobrana tapeta uczyni pokój przytulnym. Niektóre sklepy udostępniają wizualizację pomieszczenia, dzięki czemu będziesz mógł zobaczyć jak wygląda twoje pomieszczenie po ozdobieniu go wybraną tapetą. Dokonując wyboru tapet dla dzieci staniesz przez wyzwaniem w postaci materiału z którego zrobiona jest tapeta, są to papier, flizelina oraz winyl. Wybór materiału zależy od naszych finansów, wymagań względem trwałości, sposobu konserwacji oraz powierzchni na której ma ona zostać położona.