Skip to main content

Przeglądanie katalogów lub stron pracowni architektonicznych z gotowymi projektami domów może przyprawić o zawrót głowy, bo nawet po zawężeniu kryteriów wyboru otrzymujemy długą listę bardzo różnych projektów, spędzamy długie godziny na ich przeglądaniu, a potem okazuje się, że z jakiegoś powodu trzeba szukać od nowa. Korzystanie z katalogu lub wyszukiwarek daje oczywiście pogląd na to, jak może wyglądać dom, który planujemy wybudować, znajdujemy swój ulubiony styl. Aby jednak dokonać już konkretnego wyboru, za którym pójdą pierwsze czynności w kierunku realizacji inwestycji, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników poza własnymi potrzebami i upodobaniami  i warto wesprzeć się wiedzą ekspertów i praktyków.

Jak lokalizacja i warunki działki wpływają na projekt domu?

Nie wszędzie można wybudować dowolny dom i to nie tylko ze względu na wielkość działki i domu. Jeśli już mamy grunt pod budowę, to aby dopasować do niego projekt domu, bierzemy pod uwagę przepisy ogólne i lokalne. Jeśli zaś wybraliśmy wstępnie projekt, i szukamy miejsca na budowę, także musimy się z nimi liczyć i przeanalizować ważne elementy przed zakupem działki. W pierwszej kolejności sprawdzamy, czy realizując na konkretnej parceli dany projekt, zachowamy odległości wymagane przepisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Chodzi o 4 metry odległości od granicy działki do ściany budynku, w której są okna lub drzwi lub 3 metry – dla ścian bez otworów. Na tzw. działkach wąskich są to inne odległości. Innego rodzaju ograniczenia mogą zawierać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub warunki zabudowy (WZ), jeśli działka, na której ma być realizowany projekt nie objęta takim planem. Dokumenty te określają, jaka jest w danej lokalizacji dopuszczalna obszar zabudowy wyrażony jako procent powierzchni parceli, ograniczenia co do wysokości budynku i kąta nachylenia dachu, a także szerokości elewacji frontowej lub nawet bardziej szczegółowe, jak na przykład kolorystyka elewacji. Wymagania zapisane w tych dokumentach w porównaniu z planowaną powierzchnią użytkową domu i liczbą pomieszczeń dostarczą przyszłemu inwestorowi tak podstawowej informacji, jak liczba kondygnacji w budynku jednorodzinnym, dzięki czemu będzie on wiedział, czy może budować dom parterowy, czy trzeba będzie szukać projektu domy z poddaszem lub domu piętrowego.

Powierzchnia użytkowa – potrzeby, jakim ma sprostać projekt domu

Idea budowy domu rodzi się najczęściej, aby zapewnić rodzinie lepsze od wcześniejszych warunki mieszkaniowe. Do własnego domu przeprowadzamy się od rodziców albo z bloku. W obi sytuacjach najczęściej tęsknimy za większą przestrzenią. Myślimy o tym, żeby każde dziecko miało swój pokój, żeby było miejsce na rowery, narty, przechowywanie sztucznej choinki i ozdób do niej i mnóstwa innych rzeczy, które upychamy po kątach w ciasnych mieszkaniach. Marzą nam się takie pomieszczenia jak spiżarnia, pralnia, schowki na sprzęt do sprzątania i narzędzia ogrodnicze, a może nawet biblioteka lub pracownia. Kiedy tak dokładamy kolejne metry, rośnie nasz wymarzony dom, a wraz z nim… koszty – nie tylko budowy i wyposażenia, ale też utrzymania, głównie ogrzewania. Aby znaleźć równowagę pomiędzy kosztami  a potrzebami i możliwościami, należy uważniej przyglądać się projektom domów. Dom z poddaszem będzie tańszy od piętrowego o podobnych wymiarach, a można tak zaprojektować wnętrza, aby wystarczyły na najważniejsze potrzeby rodziny. Jeśli ktoś bardzo lubi ogród i często w nim przebywa, wybierze dom dwukondygnacyjny, nawet jeśli dysponuje bardzo dużą działką, na której mógłby zrealizować projekt domu parterowego, aby oszczędzić powierzchnię na zieleń i obszerne tarasy. Z kolei druga kondygnacja w domu oznacza schody i trzeba brać pod uwagę to, że to z jednej strony dość drogi element, a z drugiej – że mogą być pewną barierą dla osób starszych.

Co warto wiedzieć, żeby wybrać odpowiedni projekt domu?

Własny dom to komfort i bezpieczeństwo, a oba te określenia nabierają nowego znaczenia w czasie pandemii. Analitycy rynkowi i eksperci w dziedzinie gospodarki obserwują ostatnio zwiększone zainteresowanie bodową domu jednorodzinnego lub zakupem mieszkania z dużym tarasem i lub ogródkiem. Kiedy więcej czasu spędzamy w domach, zaczynamy dostrzegać potrzebę większego komfortu. Każdy inwestor myśli w pierwszej kolejności o budżecie i działce pod budowę, ale kolejnym bardzo ważnym krokiem w kierunku realizacji planu jest wybór odpowiedniego projektu domu.

Gotowy projekt domu czy indywidualne zamówienie u architekta?

Jeśli inwestor ma dużo czasu i budżet odpowiednio duży, to może pokusić się o zamówienie indywidualnego projektu domu. Trzeba się liczyć, że stworzenie takiego projektu będzie wymagało kilku spotkań, być może wizyty architekta na działce, a na pewno uzgodnienia wielu szczegółów. Może to zająć wiele tygodni, a nawet miesięcy, więc nie każdy pozwoli sobie na taki luksus, nawet jeśli pominie się kilkakrotnie wyższe koszty niż przy zakupie i adaptacji gotowego projektu domu. Dużo szybciej i taniej można nabyć projekt gotowy w renomowanej pracowni architektonicznej, na przykład z500. Oferty biur projektowych można przeglądać w katalogach lub na stronach internetowych. Dzięki szczegółowym kryteriom wyszukiwania można przeglądać tylko te projekty, które spełniają nasze podstawowe wymagania. Otrzymujemy przy tym najczęściej informacje o szacunkowym koszcie budowy i możemy porównać różne podobne propozycje. To duża różnica, czy spędzi się nawet tydzień lub dwa na wybieraniu projektu, konsultacjach z doradcami z biura projektowego, rozmowach na forum z innymi inwestorami, czy parę miesięcy – na współpracy z architektem. Do zamówienia indywidualnego projektu skłaniają się najczęściej osoby, które decydują się budować na trudnym terenie i mają wymagania wykraczające daleko poza standardy. Jeśli inwestor ma nawet wąską lub małą działkę i planuje dom jednorodzinny, to z pewnością znajdzie odpowiedni gotowy projekt domu.

Od czego zacząć i czego nie pominąć, aby wybrać najlepszy projekt domu?

Ponieważ dom budujemy najczęściej dla swojej rodziny, czyli konkretnych użytkowników, w pierwszej kolejności określamy przybliżoną wielkość domu i liczbę pomieszczeń. Jeśli ktoś przystępuje do planowania z myślą, że jak już budować to tak, żeby nikomu i na nic nie zabrakło miejsca, i że weźmie ewentualnie trochę większy kredyt, to powinien wziąć pod uwagę nie tylko koszty samego wzniesienia, wykończenia i urządzenia domu, ale także – jego późniejszego utrzymania. Konkretnie mowa tu o ogrzewaniu, ponieważ to ono kosztuje najwięcej, a im większy dom, tym więcej ciepła potrzeba aby utrzymać w nim komfortową temperaturę zimą. Dlatego nie warto dorysowywać dodatkowych pokoi, które się przydadzą albo nie, dobrze jest natomiast przyjąć założenia co do kosztów budowy i późniejszego utrzymania i szukać projektu, który spełni i potrzeby rodziny i będzie na miarę możliwości.

Kiedy już ustalimy, że dom ma mieć na przykład 150 metrów kwadratowych powierzchni i potrzebujemy trzech sypialni, zaczynamy sprawdzać, czy na działce, którą dysponujemy, można zbudować dom parterowy o takiej powierzchni. Większość wyszukiwarek na stronach biur projektowych podaje przy każdym projekcie minimalną szerokość i długość działki do budowy danego domu. Wymiary te uwzględniają parametry projektu i wymagania podstawowych przepisów budowlanych, które określają minimalne odległości ścian budynku od krawędzi działki, czyli 4 metry dla ściany z oknami lub drzwiami i 3 metry – dla ścian bez otworów. Na działkach wąskich, czyli o szerokości mniejszej niż 16 metrów, odległości te są mniejsze. Dom parterowy rozważamy w pierwszej kolejności z kilku powodów. Po pierwsze jest to opcja tańsza w budowie niż dom dwukondygnacyjny (brak drugiego stropu i schodów, po drugie – wygodniejsza, zwłaszcza jeśli w rodzinie są małe dzieci lub osoby starsze, dla których schody mogą być utrudnieniem. Jeśli na działce nie uda się zmieścić odpowiedniego domu parterowego, rozważamy projekt domu z poddaszem lub piętrowego, skrupulatnie przeglądając wady i zalety każdej z tych opcji. W tym momencie należy też zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP), a jeśli nie ma go dla wybranej działki – wystąpić o warunki zabudowy (WZ). Dokumenty te określają bardzo istotne parametry, takie jak maksymalna powierzchnia zabudowy, wysokości budynku, kąt nachylenia dachu czy szerokość elewacji frontowej. Jeśli inwestor wybierze projekt niezgodny z tymi dokumentami, projekt będzie wymagał dużych zmian na etapie adaptacji lub wręcz trzeba będzie wybrać inny, co opóźni cały proces i przysporzy kosztów.

piaskowaniegroup.pl