Skip to main content

Na jaki projekt domu się zdecydować? Czy na pewno wystarczy włączyć przeglądarkę i po prostu zacząć poszukiwania? Jak uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z urzędowymi formalnościami, a jednocześnie wybrać projekt odpowiedni do budżetu? Poniżej częściowo odpowiemy na te pytania i postaramy się pomóc przyszłym inwestorom w wyborze właściwego projektu domu.

Przepisy i zasady, o których należy pamiętać przed wyborem projektu

Obowiązujące prawo budowlane bardzo szczegółowo określa zarówno zasady budowy domów, jak i formalności, które czekają inwestora przed rozpoczęciem tego procesu. Podstawowe informacje o tym, jak budynek może być położony na działce zawiera Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. Na etapie wyboru projektu ważne są określone w tym rozporządzeniu odległości, jakie należy zachować pomiędzy domem a granicą działki. Drugim dokumentem, którego zapisy mogą decydować o tym, jak duży może być obrys budynku na danej parceli jest wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub, jeśli takiego nie ma Decyzja o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu (WZZT). Są one dostępne na wydziale architektury urzędu miasta, gminy lub dzielnicy. Znajdują się w nich informacje na temat budynku, jaki może powstać na działce, przebiegu sieci elektroenergetycznych, tego co w przyszłości może zostać wybudowane na działkach obok, a także informacje na temat wyglądu domu i jego wysokości, koloru elewacji i dachu, a nawet kąta nachylenia dachu. Warto zapoznać się z tymi regulacjami nie tylko przed wyborem projektu, ale także przed zakupem działki, jeśli dopiero go rozważamy. Kolejnym etapem będzie zlecenie geodecie wykonania mapy sytuacyjno- wysokościowej, niezbędnej do opracowania projektu zagospodarowania terenu. Zawiera dane z pomiarów w poziomie i w pionie, a jej koszt jest uzależniony od wielkości działki (przeważnie cena waha się w granicach od 400do700zł).. Kiedy wszystkie dokumenty zostały zebrane i wiadomo, jakich rozmiarów dom będzie odpowiedni do rozmiarów i kształtu działki, można zacząć poszukiwania projektu. Po wyborze gotowego projektu architekt adaptuje go do warunków lokalnych, wprowadza zmiany, jeśli są konieczne, i tworzy w ten sposób projekt budowlany, dostosowany do warunków działki, który będzie załącznikiem do wniosku o pozwolenie na budowę.

Wielkość domu – jak określić metraż?

Jest to jedna z pierwszych cech domu, jaka jest rozważana podczas poszukiwań odpowiedniego projektu. Wizje i marzenia nie zawsze znajdą dokładne odzwierciedlenie w rzeczywistości, w której trzeba brać pod uwagę koszt budowy każdego metra kwadratowego. Warto dążyć do jak najwierniejszej realizacji swoich marzeń, a bogata oferta profesjonalnych biur projektowych, jak pracownia Z500, na pewno to umożliwia. Każdy z domowników potrzebuje swojego pokoju, a cała rodzina – odpowiednio dużej części wspólnej, przeważnie jednej łazienki na dwie osoby i często garażu. Można zdecydować się też na dodatkowe pomieszczenia, takie jak gabinet, siłownia czy pokój gościnny. Lista z określeniem metrażu na każdy pokój będzie odpowiednim sposobem, aby stworzyć przedział metrów kwadratowych, w jakim będzie można balansować w trakcie poszukiwania projektu.

Układ pomieszczeń w projekcie domu

jednak Nie tylko wielkość pomieszczeń jest ważna, ale także ich usytuowanie względem siebie oraz odpowiednio względem stron świata. Warto zastanowić się nad wydzieleniem strefy dziennej i nocnej. W domach piętrowych zazwyczaj strefa dzienna jest na parterze, a sypialnie domowników znajdują się na piętrze. Niefunkcjonalnym rozwiązaniem byłoby tworzenie dwóch sypialni na parterze, a dwóch na piętrze. Można sobie wyobrazić wieczór, podczas którego część domowników spędza czas w salonie, a niektórzy chcieliby położyć się spać, a w pomieszczeniu obok odbywają się rozmowy i dochodzi do nich hałas. Od południa, które jest lepiej nasłonecznione, umieszcza się strefę dzienną, a po stronie przeciwnej – pomieszczenia, które nie są często odwiedzane, jak garaż, kotłownia, spiżarnia, czy też sypialnie.

Wybór projektu to ważna i trudna decyzja. Ogrom ofert dostępnych na rynku nie zawsze ułatwia sprawę. Aby dobrze zacząć cały proces budowy domu, warto trzymać się kilku zasad opisanych powyżej, a nawet skonsultować się z fachowcem. Pracownie projektowe zwykle oferują bezpłatne konsultacje i warto z nich korzystać.

Jak wybrać najlepszy projekt domu?

Inwestor, który ma wybrać projekt domu, z jednej strony ma przed sobą potrzeby i marzenia przyszłych mieszkańców, najczęściej najbliższej rodziny, a z drugiej – ograniczenia w postaci działki, jeśli ją już posiada, i budżetu. Powierzchnia użytkowa domu, liczba kondygnacji, rodzaj dachu, styl elewacji – każdy z tych elementów będzie cechą projektu, którą należy określić z dużą uwagą, uwzględniając przy tym wiele czynników. W pierwszej chwili może to się wydawać nieco skomplikowane, dlatego warto poznać najważniejsze kryteria doboru.

Wielkość domu – powierzchnia użytkowa i rozmiar działki

O tym, jak duży ma być dom, decydują w pierwszej kolejności potrzeby, ale tuż za nimi są warunki działki. Trudno wybudować wielką willę czy obszerny dom parterowy dla sześciu osób na małej działce. Idealnie jest, jeśli można oszacować potrzeby przed kupnem działki, a inwestora stać na kupno takiej parceli, jaka jest potrzebna, ale często zdarza się, że albo działkę dziedziczymy, albo kupujemy taką, która jest dostępna. Zarówno przed kupnem działki, jak podczas wybierania projektu domu należy pamiętać o zachowaniu odległości pomiędzy domem a granicą działki, określonych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. Chodzi o przepisowe 4 metry odstępu dla ścian z oknami lub drzwiami i 3 metry dla ścian bez otworów. Możliwe są odstępstwa, na przykład kiedy szerokość działki jest mniejsza niż 16 metrów, te odległości są mniejsze. Oprócz tych przepisów ogólnobudowlanych, o tym jaki może być obrys budynku mówi jeden z dwóch dokumentów: miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP), a jeśli nie ma go dla danej lokalizacji – warunki zabudowy (WZ). Inwestor znajdzie tu informacje o maksymalnej powierzchni zabudowy, czyli o tym, jak część posesji musi pozostać wolna. Dodatkowo dokumenty te mogą zawierać ograniczenia co do wysokości budynku, rodzaju dachu i inne. Na podstawie tych danych można określić, czy dom o określonej potrzebnej powierzchni użytkowej może być parterowy, czy trzeba myśleć o domu dwukondygnacyjnym, bo na danej działce nie ma innej możliwości. Dom parterowy będzie tańszy od domy z poddaszem lub piętrowego, pod warunkiem, że będzie miał w miarę prosty kształt i dach pulpitowy lub dwuspadowy. Skomplikowany wielospadowy ozdobny dach z lukarnami będzie dużo droższy i koszt budowy całości może być porównywalny z domem z poddasze. Dużo zależy też od wybranych materiałów i technologii.

Dodatkowe kondygnacje – piwnica lub strych

Piwnica może służyć jako dodatkowe pomieszczenie gospodarcze do przechowywania narzędzi czy rzadko używanych rzeczy. Niektórzy mogą zdecydować się na stworzenie z niej dodatkowego pokoju przeznaczonego na przykład na siłownię. Jest to jednak kosztowna inwestycja. Wybudowanie jej może podnieść koszty budowy domu nawet o 1/3 inwestycji, a to z uwagi na konieczność wykopania dużo głębszych fundamentów i budowę dodatkowego stropu z odpowiednią izolacją. Posiadanie piwnicy mogą brać pod uwagę ci inwestorzy, których działka znajduje się na terenach, gdzie poziom wód gruntowych nie jest wysoki – w innym przypadku może dochodzić do jej zalewania podczas obfitych deszczów.

Jeśli inwestorzy nie chcą adaptować poddasza na część użytkową, mogą pozwolić sobie na stworzenie strychu. Dla osób, które chcą mieć jedno pomieszczenie więcej, będzie to zdecydowanie lepsza, bo tańsza opcja niż budowanie piwnicy. Pozwala ona też uniknąć zagrożenia powodzią oraz oferuje dużo większe możliwości niż tylko przechowywanie sprzętu czy zapasów. Taki strych może pełnić funkcje buforowe- w lecie pokoje nie ogrzewają się od dachu, a w zimie nie są tak bardzo wychłodzone. Dla niektórych osób konieczność wspinania się po drabinie lub wąskich schodach może okazać się uciążliwa, dlatego każdy według swoich preferencji powinien rozważyć plusy i minusy obu rozwiązań.

Jaki styl wybierzesz?

Minimalistyczny, nowoczesny, a może klasyczny? W jakim stylu ma być twój wymarzony dom? Wiejskim, śródziemnomorskim czy eklektycznym? Każdy wygląda inaczej i oferuje co innego. Preferujący przepych nie wybiorą raczej domu minimalistycznego. Styl nowoczesny charakteryzuje się rozległymi tarasami, mieszanką przeciwstawnych sobie materiałów (na przykład ciepłe drewno z szarym betonem) i płaskim dachem, natomiast wiejski kojarzy się z naturalnym drewnem, dwuspadowym dachem i tradycyjnym wyglądem. Styl skandynawski stawia na duże przeszklenia, nieskomplikowaną budowę, a ci, którzy go wybierają często decydują się na ekologiczne rozwiązania, jak na przykład panele fotowoltaiczne. Osobom preferującym styl klasyczny marzą się łuki, arkady i okna w kształcie półokręgu, co nie podoba się minimalistom.

Wybór projektu domu jest ważną, niełatwą i bardzo indywidualną decyzją. Warto się zastanowić się nad wieloma czynnikami, aby nie popełnić błędu, którego później trzeba będzie żałować przez długie lata. Warto zatem poświęcić więcej czasu na wybór idealnego dla siebie rozwiązania.

renowacjadomow.com